O nás

První jedenáctka začala hrát v roce 1923. Ustavující schůze fotbalového oddílu se konala dne 7. ledna 1924 za účasti 48 občanů. V roce 1930 bylo rozhodnuto o dalším pokračování činnosti a na bývalém rybníku bylo v roce 1931 pracně vybudováno nové hřiště, na němž se hraje do dnešního dne. Největších sportovních úspěchů klub dosahoval ve 40. letech, kdy klub hrál I. A třídu. Reorganizace však způsobily, že oddíl byl dán do klidu a další činnost byla obnovena až v roce 1955. Na hřišti mezitím hrála Lokomotiva Olomouc a v roce 1959 byla jednota rozdělena a vznikl znovu Sokol Chválkovice. Lokomotiva se v roce 1963 odstěhovala do Olomouce. Od této doby hrával SK nejčastěji v okresním přeboru.

V ročníku 1990-91 utekl postup v kvalifikaci o I. B třídu o vlásek se Slavojem Brodek a podobné to bylo I v dalším soutěžním ročníku 1991-92. O tom, že ve Chválkovicích vyrůstali vždy dobří fotbalisté svědčí fakt, že mnozí odchovanci se uplatnili ve vynikajících klubech – p. Hroz a p. Švestka hráli za S. K. ASO Olomouc, p. Jaroslav Slaný ligu za S. K. ASO Olomouc, p. Hojgr za Duklu Praha, p. M. Faltýnek za Křídla vlasti, p. Rak a p. Ovčačík za Sigmu ZTS, p. Vyskočil za Baník Ostrava a Sigmu Olomouc ZTS, p. Nádvorník za VTJ Hradec Králové, p. Pižanowski za SK Sigma Olomouc a B. Šnajdr za Bohemians Praha a 1.HFK Holice. Za špičkové kluby v Olomoucké oblasti hráli take odchovanci Andrés, Dombi, Hradil, Mádr, Štybnar, Kulás a další.

Důležitým počinem byla dostavba šaten v roce 1982. Stavba se uskutečnila hlavně díky 7200 brigádnickým hodinám členů klubu!

V soutěžním ročníku 2012/2013 zaznamenal klub pod vedením talentovaného mladého trenéra a hráče Zbyňka Odstrčila, a za podpory opor (L. Štrbíka, B. Šnajdra a dalších) historický úspěch a stal se vítězem I.B třídy Olomouckého krajského fotbalového svazu a postoupil do I.A. třídy OKFS. V další sezoně (2013/14) jsme se jako nováček umístili na 3. místě a po dlouhých více než 60-ti letech se nám podařilo, poté co tým na druhém místě postup odmítnul, postoupit do KRAJSKÉHO PŘEBORU.

V současnosti reprezentuje klub v soutěžích řízených Fotbalovou asociací České republiky celkem 10 družstevMuži „A“ hrají, druhou nejvyšší olomouckou krajskou soutěž, I.A třídu. Muži „B“ hrají Olomoucký okresní přebor. Dorostenci se účastní místního Krajského přeboru. Starší a mladší žáci bojují v Krajském přeboru žáků. Mladší žáci “B” hrají navíc souběžně i okresní přebor mladších žáků.  Nejmladšími zástupci SK Chválkovice z.s. jsou čtyři kategorie přípravek (U11, U10, U9 a U8) hrající turnaje pod hlavičkou olomouckého okresního fotbalového svazu. Kluci a holky ještě o něco mladší chodí do fotbalové školičky, která zatím pouze trénuje, nebo si nové dovednosti zkouší v přípravných utkáních.

Domácí utkání hrají mužstva SK Chválkovice z.s. na hřišti ve Chválkovicích. Od roku 2013 funguje na hřišti systém automatické závlahy, který výrazně přispěl ke zkvalitnění hrací plochy. V následujícím roce byl dokončen projekt budovy nových šaten. To vše přispělo ke zkvalitnění zázemí pro členy klubu a nárůstu počtu členů klubu. Doufáme, že přísun nových členů, a to zejména těch nejmladších, bude pokračovat i nadále, jelikož práce s mládeží je jedním z hlavních cílů našeho klubu. V areálu hřiště se nachází i klubová hospůdka, kde je možné se nejen v průběhu sportovních akcí občerstvit.

Nedílnou součástí každoročního sportovního programu klubu a jedním z jeho vrcholů je tradiční turnaj MEMORIÁL M. MIKŠÍKA.

Tradice tohoto turnaje, konaného vždy týden před zahájením mistrovských soutěží se datuje do začátku 70. let, kdy se tehdejší činovníci chválkovické kopané rozhodli uspořádat fotbalový turnaj, kterým by uctili památku bývalého hráče, trenéra a v neposlední řadě i funkcionáře Miloslava Mikšíka. Miloslav Mikšík se narodil 6. 12. 1926 a jako kvalitní hráč odehrál stovky zápasů v dresu Hodolan, Lokomotivy Olomouc a samozřejmě i v dresu Chválkovic. Po konci aktivní kariéry se začal věnovat mládeži, když vedl chválkovický dorost, jejichž kolektiv dokázal tak stmelit, že tito hráči tvořili nejen dlouhodobý základ kádru chválkovického „áčka“, ale posléze tvořili i základ funkcionářského kádru chválkovického klubu.